Rosszindulatú rákkezelés. Sugárkezelés

Az immunrendszer erősítése fontos a rák gyógyításában Csodafegyver a rák ellenében a közeljövőben sem várható, bár napjaink gyógyászata e téren számos új ígéretes módszerrel próbálkozik, például immunológiai vagy antitestekkel végzett terápiával, valamint őssejtterápiával, ráadásul ig több mint ötven új gyógyszer törzskönyvezése is várható tüdő- emlő- vagy vastagbélrák ellen.
Óvatosan kell azonban a rosszindulatú rákkezelés ígéretekkel bánni, amelyek hamis reményeket kelthetnek a betegekben. Rendszeresen felbukkannak olyanok, akik azt állítják, hogy megtalálták a rák sikeres gyógymódját, ám rendre bebizonyosodik, hogy a kérdéses terápiák jó esetben hatástalanok. Cikkünkben sorra vesszük a hivatalos orvoslásban alkalmazott eljárásokat, illetve ismertetjük az alternatív módszereket, bemutatva azok hatékonyságát, illetve a kezelésben rejlő újdonságokat.
A hivatalos rosszindulatú rákkezelés alkalmazott 8 eljárás 1. Műtét A sebész szikével vagy endoszkópos eszközzel távolítja el a tumort.
Gyakori, hogy műtét előtt a daganatot gyógyszerekkel vagy sugárkezeléssel zsugorítják, így megakadályozzák, hogy a leszakadó daganatsejtek a beavatkozás során szétszóródjanak a szervezetben.
Hatékonyság: A rák kezelésében minden esetben a műtét a legfontosabb eljárás. Vegyük például az emlőrákot: a beavatkozás sikere emlőmegtartó műtét esetén a daganat méretétől és az érintett nyirokcsomók számától függ. Ha a tumor 0,5 cm-nél kisebb, a gyógyulás esélye 96 százalékos, ,9 cm-es nagyságú daganat, valamint nyirokcsomó-érintettség nélkül pedig 86, illetve 89 százalékos.
Rákkezelés - alternatív gyógymódok vagy hagyományos terápia?
Méhrákban százalékos a gyógyulás esélye, míg a "fehér" bőrrákok korai műtéti eltávolítása esetén a gyógyulási ráta százalékos.
Újdonság: Az új, részben navigációs szoftverekkel vezérelt sebészeti robotok jelentősen megkönnyítik az orvosok munkáját. A kíméletes, endoszkópos beavatkozások egyre inkább terjednek a rák műtéti kezelésében is. E módszerrel már a végbél is eltávolítható anélkül, hogy meg kellene hisztopatológia pikkelyes papilloma rosszindulatú rákkezelés hasfalat.
Sugárkezelés A rákos gócokat célzottan, ultrakemény röntgensugarakkal bombázzák. Az egészséges szövetek maximális kímélete érdekében a kezelést CT- vagy MRI-ellenőrzés mellett végzik.
Jó vagy rossz?! Megkönnyebbülhetünk, ha jóindulatú a daganat?
Hatékonyság: Más rosszindulatú rákkezelés, például kemoterápiával együtt alkalmazva a sikerkvóta 50 százalékos.
Emlőrákban a visszaesési ráta hetes sugárterápiával 80 százalékkal csökkenthető. A rosszindulatú rákkezelés kezelések során a bőr súlyos égési sérülése ma már elkerülhető. Újdonság: Az ún. A műtét közben alkalmazott sugárkezelés által lehetővé válik, hogy az operáció után eredetileg adandó sugárdózist akár százalékkal csökkentsék. Kemoterápia A kemoterápiánál alkalmazott gyógyszerek sejtmérgek, amelyek a daganatsejtek szaporodását gátolják, fékezik. Hatékonyság: Tartós gyógyulást eredményez például nyirokszervi rákban, Hodgkin-kórban vagy a hererákokban, de hatásosnak bizonyult a gyermekkori leukémiák kezelésében is.
Utóbbi esetben a sikerkvóta 70 százalékos. Ha az emlő- vagy a petefészekrák távoli szervekbe adott áttétet és végleges gyógyulásban nem lehet reménykedni, kemoterápiával lelassítható a kórfolyamat.
Rákkezelés
A kezelés e formájára rosszindulatú rákkezelés reagálnak jól a tápcsatornában kialakuló rákos daganatok, valamint a veserák. Szintén nem túl sikeres a kemoterápia a melanoma malignum nevű "fekete" bőrráknál. Újdonság: A "kronomodulált kemoterápia" keretében az orvosok a beteg belső óráját is segítségül hívják.
Mivel az egészséges és a beteg szövetek más-más időpontban reagálnak érzékenyebben a sejtmérgekre, ma már több helyen pontosan időzítve adják be a gyógyszereket: akkor, amikor a daganatsejtek osztódnak és a legtámadhatóbbak. Az első klinikai vizsgálatok igazolják, hogy e módszer jóval hatékonyabb, mint a konvencionális kemoterápiás kezelések.
Hormonkezelés Az emlőrákos nők százalékának olyan daganata van, amelynek növekedését az ösztrogén nevű női nemi hormon serkenti. Megfelelő gyógyszerekkel - például aromatáz inhibitorokkal, illetve a tamoxifen nevű hatóanyaggal - gátolhatók az olyan hormonok, amelyek kedveznek a daganatsejtek szaporodásának.
Gyakori megbetegedések
Hatékonyság: A hormonterápia során - a kemoterápiával ellentétben - ritkán lépnek fel mellékhatások, előrehaladott emlőrák esetén pedig sokkal hatékonyabb lehet, mint a kemoterápia. A legújabb rosszindulatú rákkezelés vizsgálatok szerint az ún. Újdonság: Az olyan hatóanyagok, mint a bifoszfonátok, amelyeket eredetileg a csontritkulás kezelésére fejlesztettek ki, korai emlőrákban a kizárólagos hormonkezeléshez képest 35 százalékkal csökkentik a betegség kiújulásának esélyét.
Angiogenezist gátló kezelések A két milliméternél nagyobb méretű daganatoknak saját vérellátásra van szükségük. Ezért olyan növekedési faktorokat - kémiai anyagokat - termelnek, amelyeknek hatására új erek nőnek, amik végül beszövik a daganatot, ezzel biztosítva a tumor vérellátását. Léteznek olyan hatóanyagok, amelyekkel gátolható ez az angiogenezisnek nevezett folyamat, így a daganat egy idő után "éhen pusztul".
A daganatos megbetegedések lehetséges első jelei
Hatékonyság: Egy nagy amerikai klinikai felmérés bizonyította, hogy az angiogenezist gátló hatóanyagok révén valóban zsugorodnak a daganatok. Úgy tűnik, a gyógyszer lényeges tulajdonsága, hogy képes felerősíteni a kemoterápia hatását. A kezelés révén a kemoterápiás készítmények eredményesebben juttathatók el a tumorsejtekhez. Újdonság: Jelenleg pozitív eredménnyel zajlanak klinikai kísérletek új indikációs területeken, például emlő- vese- és bélrákban.
A rák kezelése
Immunterápia Mivel a ráksejtek saját testi sejtjeinkből alakulnak ki, jól tudják álcázni magukat, így immunrendszerünk nem ismeri fel azokat. Az immunterápia lényege, hogy fokozza immunrendszerünk "éberségét". Hatékonyság: Laborkísérletekben sikerült kimutatni és elkülöníteni a páciensek véréből egy daganat elleni védőoltást, amely a vizsgált vérminták százalékában két-háromszázszor intenzívebb immunaktivitást mutatott, azonban a klinikai praxisban a tumor mindössze az esetek százalékában fejlődött vissza.
Újdonság: Több mint harminc országban most kerül a klinikai kísérlet utolsó fázisába egy olyan vakcina, amely arra serkenti az immunrendszert, hogy megtámadja az emlőráksejteket. A kísérletben összesen beteg vesz részt. Ugyanezt az oltóanyagot tüdőrákos betegben is tesztelik, s az eddigi eredmények biztatóak.
Antitest-terápia A különleges eljárással, emberi fehérjéből előállított antitestek képesek a sejtek felületén található molekulákhoz, például a HER2-receptorokhoz kötődni, így célzottan támadják a rákos sejteket.
Hatékonyság: A trastuzumab nevű hatóanyagban lévő antitesteket sikeresen alkalmazzák az emlőrák elleni harcban. Az antitest-terápiával a betegek túlélési esélye 85, ennek hiányában 67 százalék.
Újdonság: A legújabb vizsgálati eredmények szerint az rosszindulatú rákkezelés gyomorrákban is hatékonyak. Génterápia Mivel a rák a gének betegsége, a kutatók azon fáradoznak, hogy "tumorszupresszor géneket" juttassanak a ráksejtekbe, amelyek megakadályozzák a rosszindulatú sejtek burjánzását.
Hatékonyság: Finn orvosok pozitív eredményekről számoltak be rosszindulatú agydaganatokkal kapcsolatban. Apiterápia A propolisz, más néven méhszurok, a kaptárban rosszindulatú rákkezelés távol tartja a baktériumokat, vírusokat és gombákat.
A méhek ezt a terméket bizonyos fák gyantájából állítják elő, hozzáadva saját enzimjeiket.
A propolisz antibiotikus, vírus- és gombaellenes tulajdonságú, ugyanakkor erősíti immunrendszerünket is. Hatékonyság: A legújabb klinikai vizsgálatok szerint a propolisz rendkívül hatékony a rákkal szemben, ám súlyos gondot jelent, hogy a legtöbb termék nem standardizált, ezért a potenciális farmakológiai hatást nem lehet teljes mértékben kihasználni.
Azonban a feji-nyaki rákok sugárkezelésénél a propolisz alkalmazása kifejezetten pozitívnak bizonyult a bőr irritációinak kezelésében. Újdonság: Egy brazíliai klinikai tanulmány szerint rosszindulatú rákkezelés propoliszból, bizonyos gombafajokból és a dél-amerikai akiote fa Bixa orellana termés magjából nyert kivonat, az "annetto" keverékéből készült terméknek rákgátló hatása van.
A propoliszban található CLU molekula a ráksejtekben egy olyan gént gátol, amely a tumor növekedéséért felelős.