Hemiparazita gyökér

Közzétéve Szerző: bognarjn Hausztorium — Szívógyökér Egy speciális módosult gyökér, amely egy másik növényhez kapcsolódik, behatol a gazdanövénybe és annak farészéhez vö félparaziták-hemiparazitákmás esetekben a háncsrészéhez vagy mindkettőhöz csatlakozik vö paraziták-holoparaziták.
A holoparazita, vagy teljes parazita teljes élősködő egyáltalán nem képes fotoszintézisre, míg a hemiparazita, vagy félparazita félélősködő önállóan fotoszintetizál, de a gazdanövényből veszi fel a vizet és az ásványi anyagokat.
Általában a növénykórtanban a patogén kórókozó gombák, baktériumok gazdasejtekbe hatoló felszívó nyúlványait is gyakran nevezik hausztóriumnak.
Természetesen ez a képződmény eredetét, szerveződését tekintve egészen másmint a szívógyökér, bár funkciójuk kétségtelenül hasonló. Biztosítja a megtapadást, behatol a sejtekbe és transzportálja a vizet sókat és asszimilátumokat.
A parazita növények a következőképpen csoportosíthatók az a és b pontok mindegyik esetben egymást kizáróak : 1a. Obligát parazita — olyan élősködő növény, amely gazdanövény nélkül nem képes a teljes életciklusát végigélni. Fakultatív parazita — olyan élősködő növény, amely gazdanövény nélkül is képes a teljes életciklusát végigélni. Szárparazita hajtásparazita — olyan élősködő növény, ami a gazdanövény szárához hajtásához kapcsolódik. Gyökérparazita — olyan élősködő növény, ami a gazdanövény gyökeréhez kapcsolódik.
Dacára annak, hogy a funkciók hasonlóak a hausztoriumok finomabb morfológiája variál. Általánosnak mondható különösen a gyökérélősködőknél a gazdanövény gyökereire tölcsérszerűen tapadó harang.
Tartalomjegyzék Gyökér paraziták.
A tapadófelület belső része barázdált és a közepén egy egyszerű fanyaláb, más esetben egy magányos összetett nyaláb lép be a gazdanövény sejtbe.
Finomabb szerkezetét hemiparazita gyökér nagyon valószínű, hogy benne élénk anyagcsere zajlik.
VENUS FLYTRAP JAWS OF DOOM!! 2016 compilation
Ezzel függhet össze, hogy a parazita szervezetében gyakran olyan cukrok, vagy nitrogénvegyületek halmozódnak a gazda-parazita kapcsolat kialakulása után, melyeket a gazdanövény egyáltalán nem tartalmaz.
Ezek szintézise, átalakítása a hausztóriumokban történhet, és csak ezután lépnek be az átalakult anyagok a parazita testébe. Az anyagok továbbítása a gazdanövény sejtjeiből a hausztórium nyalábba lehet egy szállító molekulákkal közvetített anyagtranszport, vagy valamilyen pórusokon, csatornákon keresztül történő kevésbé specifikus anyagáramlás.
A hausztorium egy fizikai és fiziológiai híd a két faj: a gazda hemiparazita gyökér komplex között.