Gyomorrák kras. 26-féle gén mutációit mutatja ki az új tumordiagnosztikai teszt

Média A vastagbélrák molekuláris diagnosztikája és célzott kezelése Gyomorrák kras vastagbélrákok előrehaladott fajtáinak kezelésére jelenleg kétféle célzott kezelési módszer is az orvosok rendelkezésére áll.
A mutáció vizsgálata vastagbélrák és nem-kissejtes tüdőrák esetén javasolt Hogyan változtatja meg a KRAS mutációja a sejtek jelátviteli folyamatait?
Az első esetben a daganatos erek képződését, a második esetben pedig az EGFR nevű fehérje működését gátolják a gyógyszerek. Az első esetben nem áll rendelkezésre molekuláris diagnosztikai vizsgálat, a második esetben viszont igen, és a gyógyszerek alkalmazását megelőzően kötelező is elvégezni ezeket.
Μ. Μπάκου - Παθολογοανατομική ταξινόμηση καρκίνου πνεύμονα και υγρή βιοψία
Az áttétes, előrehaladott vastagbéldaganatokat kétféle módon is lehet kezelni a kemoterápia mellett, attól függően, hogy milyenek a tumor szövettani tulajdonságai. Ebben az esetben azonban molekuláris diagnosztikai vizsgálatra is szükség van, hiszen egy másik fehérje, a KRAS hibája meghiúsíthatja a kezelés sikerét.
Célzott kezelés az érképződés gátlásával Ha a daganatsejteken nincs jelen az EGFR fehérje, akkor a kemoterápiát érképződésgátló kezeléssel lehet kiegészíteni.
- Magyar eredmények tehetik hatékonyabbá a leukémia kezelését Az új eredmény azért igen figyelemre méltó, mert miközben egymás után jönnek ki a különféle mutáns gének fehérjetermékeit célzó modern gyógyszereka KRAS gén mutáns változatai által termelt KRAS K-Ras fehérjék aktivitását a mai napig nem sikerült gyógyszeres úton gátolni.
- Enyhíti a parazitákat
- A papillómák nyáron eltávolíthatók
- Paraziták Korán-kezelése
Az érképződésgátlás hátterében az az elképzelés áll, hogy ha sikerül megakadályozni a daganat tápanyagellátását biztosító vérerek képződését, akkor megállítható a tumor további növekedése. Sőt, az esetek egy részében zsugorodásnak is indulhat a daganat.
A vastagbélrák molekuláris diagnosztikája és célzott kezelése
Ehhez az új vérerek képződését serkentő érnövekedési faktorok gátlására van szükség. Ilyen fehérje a VEGF, amelynek gátlására az emlőrák kezelésében is alkalmazott monoklonális antitestet alkalmazzák.
Az érképződésgátló gyomorrák kras — az EGFR gátlásával szemben — nincs szükség molekuláris diagnosztikai vizsgálatra ahhoz, hogy alkalmazni lehessen a célzott terápiát. A daganat érújdonképződését gátló terápiákról itt olvashat bővebben: Érképződésgátlás. Ahogy fentebb említettük, ha az EGFR gátlásával szeretnénk kezelni a daganatot, a kezelés megkezdése előtt molekuláris diagnosztikai vizsgálatra lesz szükség.
A célzott kezelés itt kétféle típusú monoklonális antitesttel végezhető. Az EGFR-pozitív vastagbéltumoroknál a daganat növekedése és túlélése az EGFR receptortól függ, a fehérje gátlása ezért a daganatsejtek pusztulását okozza.
Rákterápia
Az EGFR-receptor fokozott jelenléte a vastagbélrákok condyloma acuminata hpv típusok tíz százalékban tekinthető oki tényezőnek a daganatkialakulás szempontjából. A gyógyszerek alkalmazásának és OEP-finanszírozott rendelésének további, törzskönyvi feltétele, hogy a KRAS nevű gén ne tartalmazzon mutációkat.
A KRAS mutációi ugyanis megakadályozzák a gyógyszer hatékonyságát, sőt a kezelés ilyenkor még ronthatja is a túlélési esélyeket, vagyis ártalmas.
Ezért ha a KRAS mutáns változata van jelen, akkor Önnek biztosan nem érdemes adnunk ezeket a gyógyszereket. A KRAS gén vizsgálata centrumunkban elvégeztethető. Molekuláris diagnosztikai centrumunkban — már a kutatási eredmény közlését megelőzően — kidolgoztuk az NRAS gén vizsgálati gyomorrák kras, így az már jelenleg is elérhető a vastagbélrákos betegek számára.
Májáttétek: helyreállhat a műthetőség Az EGFR-gátló célzott kezelés egy további előnye, hogy a korábban nem műthető májáttétek harmadánál helyreáll a műthetőség. Az így megoperált betegek fele öt éven túl is daganatmentes marad, azaz mindenféle további kezelés nélkül meggyógyul.
Ezek a vizsgálatok egyelőre csak mint lehetőség állnak a rendelkezésünkre, de jelenleg nem kötelezőek.
A különféle daganattípusok génmutációinak szerepe a célzott kezelés megválasztásában Vastagbélrák Vastagbélrák vastagbél adenokarcinómák esetén az alábbi gének vizsgálata lehetővé teszi a terápia sokkal pontosabb megtervezését: A KRAS és az NRAS mutációk vizsgálata jelenleg az EGFR gátló kezelés bevezetésének alapjául szolgál a gyógyszer törzskönyvi leírások szerint. A RET transzlokáció előfordulása a fiatal és nem dohányzó betegek általában rosszul differenciált tumorára jellemző - ezeknél a daganatoknál számos multikináz gátlóval folynak gyomorrák kras is a klinikai vizsgálatok. A p53 mutáció jelenléte a negatív prognosztikai hatás mellett a daganatok kemoterápiás érzékenységét is befolyásolja: Előrehaladott stádiumú emlőrákokban a p53 mutáció jelenléte fokozott ciklofoszfamid érzékenységre utal - ezekben az esetekben gyakoribb a komplett remisszió. A p53 mutációs státusztól függően az ösztrogénreceptor ER pozitív és negatív emlőrákok kemoterápiás érzékenysége is eltérő. Melanoma A rosszindulatú festékes anyajegy-daganatok melanomák esetén az összes jelentősebb mutáció vizsgálatát lehetővé teszi a panel, ezek segítségével a betegek számára leginkább előnyös célzott terápiák választhatók: A BRAF mutáció jelenléte a BRAF gátlószerekkel szembeni érzékenységre utal.